Sufity podwieszane cieszą się ogromną popularnością, zarówno ze względu na ich walory estetyczne, ale także funkcjonalność. To rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane jest nie tylko w wykańczaniu wnętrz mieszkań czy domów jednorodzinnych, ale także w biurach, budynkach użyteczności publicznej czy hotelach. Właściwie wykonane prezentują się doskonale i podnoszą walor estetyczny wnętrza.
Z samej definicji sufity podwieszane to konstrukcje montowane poniżej stropu, oparte na lekkim stelażu, do którego przymocowywane są płyty gipsowo-kartonowe, kasetony czy inne rodzaje materiałów stosowane w tego rodzaju zabudowie.
Sufity podwieszane w zasadzie pełnią 2 funkcje:
- Użytkową, bowiem skutecznie kamuflują krzywizny sufitu pierwotnego czy nieestetycznie wyglądające elementy instalacji (np. wentylacyjnej). Dodatkowo zmniejszają powierzchnię konieczną do ogrzania.
- Estetyczną, bowiem dają szerokie pole do popisu jeśli chodzi o kształt i formę, a także pozwalają na nieszablonowe i ciekawe zaprojektowanie oświetlenia.
Sufity podwieszane możemy podzielić na kilka rodzai, w zależności od materiałów i sposobu ich wykonania.
- Sufit podwieszany z płyt kartonowo – gipsowych. To jeden z najczęstszych wyborów w przypadku sufitów podwieszanych. Przypomina klasyczny sufit, ale daje spore pole do popisu jeśli chodzi o projektowanie ostatecznego kształtu i montażu oświetlenia. Bardzo często stosowany w mieszkaniach, budynkach jednorodzinnych czy eleganckich wnętrzach.
- Sufit podwieszany z kasetonów – jeden z najczęstszych wyborów w przypadku biur czy budynków użyteczności publicznej. Oparty o lekką konstrukcję, do której montowane są kasetony (najczęściej 60×60 cm), dostępne w różnych opcjach kolorystycznych i fakturach. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że są proste i stosunkowo szybkie w montażu a dodatkowo łatwo o ich fragmentaryczny demontaż w sytuacji np. konserwacji instalacji czy montażu np. klimatyzacji.
- Sufit podwieszany napinany – w przypadku tego sufitu podwieszanego stosuje się specjalną folię z napinaczami. Wygląda efektownie i nowatorsko, niemniej nie wytrzyma większego obciążenia, dlatego w tym przypadku jest się ograniczonym jeśli chodzi o rodzaj montowanego oświetlenia.
- Sufity podwieszane mineralne – wykonywane z płyt, w których składzie znajduje się kreda, papier czy krochmal zmieszane z włóknami mineralnymi oraz preparatami grzybo- i bakteriobójczymi. Charakteryzuje je wysoka termoizolacyjność oraz dobre parametry dźwiękochłonności.
- Sufity podwieszane z panelu drewnianych – stosowane do stylizowanych wnętrz, wykonane z naturalnego materiału jakim jest drewno i świetnie sprawdzają się z takich wnętrzach jak sale konferencyjne, eleganckie salony a także w przypadku sal koncertowych bowiem charakteryzuje je dobra izolacja akustyczna.
Sufity podwieszane potrafią zmienić każde wnętrze, szczególnie jeśli mamy do dyspozycji zdolnego dekoratora wnętrz, potrafi wyczarować z nich zupełnie nową jakość. Możliwość formowania różnych kształtów, gra oświetleniem oraz cieniami potrafi zmienić optycznie proporcje niemal każdego pomieszczenia. To jaki materiał wykorzystać do budowy sufitu podwieszanego zależy w dużej mierze od naszej pomysłowości, ale także przeznaczenia i funkcji pomieszczenia w jakim zamierzamy go zamontować.
A obniżenie wysokich sufitów z pewnością także przełoży się na obniżenie rachunków za ogrzewanie.