TELEFON KONTAKTOWY (+48) 61 877 19 02

Hurtownia budowalna HDMB
GODZINY OTWARCIA

od pon.-pt. w godz. 7.00 – 16.00
w soboty: nieczynne

ADRES

ul. Wiktora Jankowskiego 10
61-248 Poznań

  • Hurtownia budowalna HDMB

Zalety i parametry dachówek ceramicznych

Zalety i parametry dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne to jedne z najstarszych stosowanych pokryć dachowych a przy tym uznawane za jedne z najtrwalszych. Są niepalne i wysoce odporne na zmienne warunki atmosferyczne, są mrozoodporne i cechuje je niewielką nasiąkliwość. Bez wątpienia jedną z ich największych zalet jest luksusowy, szlachetny wygląd, idealnie pasujący zarówno do architektury współczesnej jak i dawnej. Dobrej jakości dachówka ceramiczna potrafi przetrwać wiele dziesiątek lat. Ale aby tak się stało muszą być doskonałej jakości.

Zalety i parametry dachówek ceramicznych – co wpływa na ich jakość?

Na jakość dachówek ceramicznych wpływ ma kilka elementów. Pierwszym z nich jest oczywiście jakość użytej gliny. Im surowiec jest wyższej klasy tym produkt lepszej jakości. Najlepiej jeśli glina jest przez użyciem sezonowana i posiada niewielkie uziarnienie.
Domieszki w postaci np. piasku kwarcowego wpływają na podwyższenie stopnia wytrzymałości i twardości gotowego wyrobu. Obecnie produkowane dachówki posiadają także wykończenia, które poprawiają ich własności użytkowe i estetyczne. Powłoki w postaci glazury czy angoby zasklepiają występujące pory, nadają im gładkość i zwiększoną odporność na wchłanianie wilgoci. Dzięki nim możemy także wypłynąć na fakturę gotowej dachówki dachowej i jej estetykę w postaci np. satynowej gładkości czy widocznego połysku.

Zalety i parametry dachówek ceramicznych – Jak wytwarza się dachówki ceramiczne?

Proces produkcji dachówek ceramicznych nie jest szczególnie skomplikowany, jednak wymaga czasu i sporej ilości energii. Plastyczną jeszcze masę formuje się przez wytłaczanie na specjalistycznej prasie. Tak uformowane dachówki poddawane są procesowi suszenia, a w kolejnej facie następuje ich wypalanie w specjalnie do tego zaprojektowanych piecach osiągających temperaturę 1200ºC. Jeśli dachówka jest jeszcze glazurowana to oczywiście nakładana jest na nią warstwa rozdrobnionego i częściowo roztopionego szkliwa a następnie ponownie wypala.

Jakie dachówki ceramiczne są dostępne na rynku?

Obecnie mamy spory wybór w zakresie dachówek ceramicznych, zarówno jeśli chodzi o ich kształt, kolor jak i sposób montażu. Jednymi z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych są:

  • dachówki ceramiczne zakładkowe, których konstrukcja została oparta na o systemy precyzyjnych zamków domykających, które uszczelniają i efektywnie odprowadzają wodę opadową i uniemożliwiają przedostawanie się wilgoci pod pokrycie,
  • dachówki ceramiczne karpiówki, która nie posiada żłobień i jest układana w tradycyjny sposób – jedna na drugą układane na łuskę lub na koronkę,
  • dachówki ceramiczne typu „mnich-mniszka” to z kolei dachówki o dwóch kształtach przygotowane do układania parami, na dolnej zwanej mniszką układana jest górna zwaną mnichem mocowane do łat specjalnymi klamrami. Tego typu pokrycie idealnie pasuje do domów o bardzo tradycyjnej architekturze, jednak jego koszt jest dość wysoki,
  • dachówki ceramiczne „holenderki”, które w swoim kształcie przypominają literę S dzięki czemu zapewniają stosunkowo dobre odprowadzanie wody i szczelność.

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu dachówek ceramicznych warto mieć na uwadze, że jest to materiał dość ciężki i w zależności od formatu może osiągać nacisk nawet 50kg/m2, a na średniej wielkości dach potrzeba około 6,5 tony materiału ceramicznego. Dlatego więźba dachowa powinna być tak opracowana i przygotowana by bez problemu poradzić sobie z takim ciężarem. Dodatkowo im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym pokrycie musi być bardziej szczelne, dlatego w takim wypadku zaleca się wykonanie podkładu a następnie pokrycie go papą lub odpowiednią membraną dachową.

Hurtownia budowlana 61 877 19 02