TELEFON KONTAKTOWY (+48) 61 877 19 02

Hurtownia budowalna HDMB
GODZINY OTWARCIA

od pon.-pt. w godz. 7.00 – 16.00
w soboty: nieczynne

ADRES

ul. Wiktora Jankowskiego 10
61-248 Poznań

  • Hurtownia budowalna HDMB

Jak zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią ?

Jak zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią ?

Stawiając, lub remontując dom musimy pamiętać o tym jak bardzo działanie wody jeszcze niszczące dla budynków. Złe zabezpieczenie fundamentów, czyli podstaw naszego domu, może w przyszłości skutkować większymi szkodami, szukając ściany lub całą konstrukcję domu.

Mówiąc o niszczącym działaniu wody na fundamencie, mamy tu na myśli wody gruntowe lub opadowe. Może ona przenikać z gruntu do fundament trwale go uszkadzając. Właściwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa ochraniająca budynek przed wodą gruntową i wilgocią zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania domu.

Wilgoć w murach jest bardzo niekorzystnym i niebezpiecznym zjawiskiem, które może wyrządzić nieodwracalne szkody:

  • wilgotne mury tracą swoją izolacyjność termiczną, 
  • w wilgotnych murach zachodzą procesy chemiczne obniżające wytrzymałość ścian,
  • na zawilgoconej ścianie rozwijają się grzyby i pleśnie, 
  • na przemarzniętej, zawilgoconej ścianie po pewnym czasie łuszczy się tynk i zaczyna odpadać, 
  • na mokrej ścianie powstają wykwity, 
  • na skutek kapilarnego podciągania wody wilgoć ze ścian piwnic może podnosić się w wyższe partie budynku, 
  • wiosną i jesienią, w okresie intensywnych opadów, zalegająca w warstwach gruntu woda opadowa przesącza się przez nieszczelne ściany fundamentowe, zalewając piwnice.

W dalszej części artykułu opowiemy co zrobić by uniknąć takich szkód.

Jak zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią ?

Planując remont domu, koniecznie trzeba zatroszczyć się o właściwe zabezpieczenie fundamentów przed niszczącym działaniem wody. Takim zabezpieczeniem jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej:

  • pionowej, wykonanej od zewnętrznej strony na całej powierzchni ścian fundamentowych; 
  • poziomej, wykonanej w dwóch miejscach – na styku ławy i ściany fundamentowej oraz na styku ściany fundamentowej i ściany parteru.

Należy przy tym pamiętać iż wykonanie izolacji pionowej jest stosunkowo proste i tanie, lecz wykonanie izolacji poziomej, jest już trudniejsze i dużo bardziej kosztowne.

Jak zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią w istniejącym budynku ?

Przed naprawą uszkodzonej lub wykonaniem nowej izolacji w istniejącym budynku trzeba się dobrze przygotować. Należy ocenić:

  • stan ścian fundamentowych odbijając z wewnętrznej powierzchni ściany piwnic fragment tynku. Można wówczas określić stopień ich zawilgocenia, obecność nalotów i pleśni. Po odkopaniu po zewnętrznej stronie fragmentu ławy i ściany fundamentowej będzie można określić, czy i z czego zostały wykonane pionowe i poziome izolacje przeciwwilgociowe oraz w jakim są stanie;
  • warunki gruntowo-wodne, które określą rodzaj gruntu i poziom wody gruntowej. Od warunków gruntowych i dotychczasowej eksploatacji (na przykład okresowe zalewanie piwnic) zależy, czy wystarczy tylko izolacja przeciwwilgociowa, tak zwana izolacja lekka, czy trzeba wykonać specjalną średnią lub ciężką izolację przeciwwodną.

Tego typu prace najlepiej zlecić specjaliście który sprawdzi i oceni stan fundamentów. W tym miejscu bardzo uczulamy aby stosować się do jego zaleceń, ponieważ pominięcie, lub ich niezastosowanie może uszkodzić budynek i narazić nas na ogromne koszta.

Jaki rodzaj izolacji fundamentów wybrać?

Izolacja w budynku będzie tylko wtedy dobrze spełniała swoją funkcję, gdy zostanie właściwie wykonana, według odpowiedniego projektu i zaleceń inżynierów.. 

Projekt taki musi zawierać opis techniczny uwzględniający:

  • sposób wykonania izolacji, 
  • kolejność wykonywania prac, 
  • rodzaj materiału izolacyjnego i szczegółowe rysunki:
  • przekrój przez ścianę fundamentową z zaznaczeniem, do jakiej wysokości i gdzie wykonać izolację pionową, a gdzie ułożyć izolację poziomą,
  • szczegóły połączenia izolacji pionowej z poziomą,
  • szczegóły połączenia izolacji istniejącej z nowo projektowaną – tam, gdzie projektowana jest miejscowa naprawa,
  • szczegóły wykonania izolacji na styku z rurami kanalizacyjnymi, gazowymi i wodociągowymi.

Jak zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią ?

W pierwszej kolejności wykonuje się izolację poziomą, w drugiej osuszenie zawilgoconych ścian fundamentowych i izolację pionową.

Od kolejności prac zależy również poziom wód gruntowych. Jeśli poziom wód gruntowych jest wyżej niż ławy fundamentowe, należy przed izolacją wykonać odpowiedni drenaż.

Drenaż powinien zaprojektować geotechnik, ponieważ sposób i miejsce odprowadzenia wody muszą być uzgodnione z miejscowym urzędem.

W naszej hurtowni możesz znaleźć wszystkie niezbędne do tego typu prac materiały.

Hurtownia budowlana 61 877 19 02