TELEFON KONTAKTOWY (+48) 61 877 19 02
GODZINY OTWARCIA

od pon.-pt. w godz. 7.00 – 16.00
w soboty w godz. 8.00 – 12.00

ADRES

ul. Wiktora Jankowskiego 10
61-248 Poznań

  • Hurtownia budowalna HDMB

Rodzaje systemów kominowych

Rodzaje systemów kominowych

Systemem kominowym nazywa się przygotowany przez producenta kompletny zestaw elementów, potrzebnych do budowy komina. Jest to rozwiązanie wygodne i praktyczne dla inwestora, ponieważ daje gwarancję, że wszystkie komponenty będą kompatybilne i skonfigurowane odpowiednio wedle ich przeznaczenia. Producent dostarcza system wraz z pełną instrukcją montażu, co z kolei minimalizuje ryzyko błędów montażowych i zapewnia bezpieczną eksploatację komina.

Budowa systemu kominowego

W systemie zawiera się wkład, obudowa (na przykład z pustaków betonowych) oraz elementy uzupełniające – jak kratki przewietrzające, stożki, szalunki i inne. Systemy kominowe różnią się między sobą rodzajem zastosowanych materiałów oraz listą elementów dodatkowych, a każdy z nich musi zostać dobrany zgodnie z rodzajem stosowanego paliwa, mocą kotła grzewczego oraz warunkami zabudowy.

Ceramiczne systemy kominowe

Ceramika w systemach kominowych stała się bardzo popularna z uwagi na wyjątkową wytrzymałość, trwałość i możliwość uniwersalnego zastosowania. Doskonałe parametry wytrzymałościowe pozwalają producentom na udzielanie gwarancji obejmujących okres nawet 30 lat. Ponadto, ceramiczne wkłady w tych systemach są wydajne i bezpieczne dla każdego rodzaju paliwa – są bowiem odporne na działanie kondensatu, pożar sadzy, czy też korozję. Ceramika nie jest podatna na działanie kwasów oraz wysokiej temperatury (nawet do 600 °C).

Stalowe systemy kominowe

Alternatywną propozycją dla ceramiki są wkłady wykonane ze stali. Cieszą się uznaniem z uwagi na niską masę, prosty montaż i niewygórowaną cenę. W tym przypadku jednak nie ma możliwości uniwersalnego wykorzystania tego samego komina, bowiem wkład ze stali musi odpowiadać typowi paliwa i kotła. Niewątpliwą zaletą systemów ze stali jest możliwość stosowania ich wewnątrz domu jako kanał odprowadzania spalin z kominka. W tej roli nie wymagają nawet zabudowy, a często stanowią ciekawy element dekoracyjny wnętrza.

Systemy kominowe wielofunkcyjne

Jest to połączenie dwóch ciągów kominowych w jednym trzonie za pomocą dwuciągowego pustaka. Tym sposobem oszczędza się przestrzeń, a jednocześnie zyskuje więcej możliwości na podłączenie dodatkowego źródła spalin. Dzięki systemom wielofunkcyjnym do komina można odprowadzać spaliny z paliw stałych, płynnych, a także kotłów kondensacyjnych.

Systemy kominowe z izolacją lub bez

W niektórych przypadkach system kominowy dostępny jest wraz z odpowiednią izolacją termiczną, zazwyczaj jest to warstwa wełny mineralnej, umieszczana pomiędzy wkładem a pustakiem. Izolacja zabezpiecza komin przed wahaniami temperatury, a dodatkowo poprawia ciąg powietrza.