TELEFON KONTAKTOWY (+48) 61 877 19 02

Hurtownia budowalna HDMB
GODZINY OTWARCIA

od pon.-pt. w godz. 7.00 – 16.00
w soboty: nieczynne

ADRES

ul. Wiktora Jankowskiego 10
61-248 Poznań

  • Hurtownia budowalna HDMB

Hurtownia budowalna HDMB

Jakie są rodzaje izolacji podtynkowych ?

Jakie są rodzaje izolacji podtynkowych ?

Komfort domu to priorytet dla każdego jego posiadacza. I nie chodzi tu tylko o komfortowe wnętrze, choć też bardzo istotne, ale wygodę i oszczędność w jego codziennym użytkowaniu.

Każdy budynek odpowiednio zaizolowany w naszym klimacie, pozwoli jego właścicielom na obniżenie rachunków z tytułu jego ogrzewania i sprawi, że w okresie zimowym straty ciepła będą zdecydowanie mniejsze, a w okresie letnim wnętrze nie będzie się zanadto nagrzewać. Jednym z najlepszym sposobów na osiągnięcie tych celów jest izolacja podtynkowa.

Izolacje podtynkowe.

Współczesna technika budowlana pozwala na skuteczne zaizolowanie budynku. Jedną z najpopularniejszych izolacji poddtynkowych jest oczywiście użycie styropianu. Jest to materiał uniwersalny, bowiem możemy za jego pomocą wykonać ocieplenie nie tylko ścian, ale także dach czy fundamenty. Dodatkowo jego użycie, choć wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, nie jest wyjątkowo trudne i z położeniem styropianu radzi sobie praktycznie każda ekipa budowlana. Producentów styropianu na rynku jest sporo, a sam materiał różni się od siebie zazwyczaj wielkością i grubością. W hurtowniach budowlanych najczęściej mamy do wyboru styropian biały i styropian szary (grafitowy). Ten ostatni osiąga wyższe parametry izolacyjne, co pozwala zredukować jego grubość. Pamiętajmy, że przy cieńszej warstwie styropianu montaż jest dużo łatwiejszy a i stolarkę okienną możemy osadzić nieco płyciej, co z kolei przekłada się na większą ilość światła docierającą do wnętrza domu.

Izolację podtynkową ścian zewnętrznych możemy także wykonać za pomocą takiego materiału jak styrodur. Styrodur to ekstrudowany polistyren. Ma wyższe właściwości izolacyjne, ponieważ zbudowany jest z malutkich, zamkniętych komórek. Jego zewnętrzna powłoka jest gładka, co stanowi niewątpliwie dodatkowy walor estetyczny. Ponadto styrodur charakteryzuje się także niską nasiąkliwością, więc można go bez obaw stosować w miejscach narażonych na dużą wilgoć. Jednocześnie do jego zasadniczych plusów należy fakt, że nie pali się i w przypadku bardzo wysokich temperatur topi się i ulega zwęgleniu. Choć bywa droższy od styropianu, w niektórych warunkach warto rozważyć opcję izolacji właśnie tym materiałem.

Kolejnym materiałem stosowanym przy wykonywaniu izolacji podtynkowych jest wełna mineralna. Do plusów tego materiału możemy zaliczyć dobrą termoizolacyjność, sprężystość, pochłanianie dźwięków oraz paraprzepuszczalność, dzięki czemu nie stopuje swobodnej cyrkulacji pary wodnej przez ściany. Niestety do jej zasadniczych wad możemy zaliczyć stosunkowo wysoką wagę oraz dość wysoki stopień nasiąkliwości, przez co zaleca się jej wstępną impregnację przez zastosowaniem. Na rynku dostępne są także wełny z płyty mineralnej już zaimpregnowane specjalnym impregnatem. W zależności od potrzeb możemy wybrać płyty o wyższej lub niższej gęstości.

Nowoczesne izolacje to także pianki i płyty PIR, czyli poliizocyjanuran. Jest to materiał o wysokich właściwościach termoizolacyjnych, coraz częściej stosowany przy wykonywaniu izolacji ścian zewnętrznych, ścian działowych, stropów czy balkonów i tarasów. Co ważne PIR cechuje niski współczynnik przewodzenia ciepła przy jednocześnie stosunkowo cienkiej warstwie. Do zalet możemy zaliczyć odporność na uszkodzenia mechaniczne, łatwość montażu oraz fakt, że w przypadku wysokich temperatur (np. w trakcie pożaru) na ich powierzchni tworzy się zwęglona powłoka hamująca przedostawanie się ognia.

Innym materiałem o jakim warto tutaj wspomnieć jest aerożel, stosunkowo nowy materiał stosowany do ocieplania budynków. Wykonany z tlenku krzemu występuje w formie zrolowanych mat. Aerożel jest lekki, wytrzymały a jednocześnie cechuje go jedna z najniższych wartości współczynników przewodzenia ciepła. Dodatkowo jego montaż nie należy do szczególnie skomplikowanych zadań – montowany jest do ściany za pomocą wkrętów, gwoździ i wykańcza siatką. Niestety jego podstawowym minusem jest cena, znacznie wyższa od innych materiałów.

Hurtownia budowlana 61 877 19 02