TELEFON KONTAKTOWY (+48) 61 877 19 02

Hurtownia budowalna HDMB
GODZINY OTWARCIA

od pon.-pt. w godz. 7.00 – 16.00
w soboty: nieczynne

ADRES

ul. Wiktora Jankowskiego 10
61-248 Poznań

 • Hurtownia budowalna HDMB

Rodzaje styropianów w budownictwie oraz ich zastosowanie

Rodzaje styropianów w budownictwie oraz ich zastosowanie

Uniwersalne zastosowanie i przystępna cena zapewniają styropianom w budownictwie niegasnącą popularność, która trwa już wiele lat i z pewnością szybko nie przeminie. Dzięki temu, że występują w kilku odmianach, stosować je można w niemal dowolnym miejscu w budynku. Warto jednak się orientować, czym poszczególne typu styropianu się od siebie różnią i jakimi parametrami się charakteryzują, by wybrać ten, który będzie najlepszy.

Zalety styropianów stosowanych w budownictwie

Podstawową rolą styropianu jest izolacja termiczna i w tym celu się go stosuje, jednak nie jest to jedyna zaleta tego produktu:

 • Styropiany są odporne na ogień – płomienie powodują jedynie kurczenie się i odkształcenia.
 • Odporne na wodę – nie pęcznieją i nie rozpuszczają się w kontakcie z wodą.
 • Nie są paroprzepuszczalne – ta cecha jest zaletą zwłaszcza tam, gdzie występuje wysoka wilgotność powietrza na zewnątrz obiektu. Dzięki styropianowi ściany pozostają suche, a wilgoć nie przedostaje się do wnętrza budynku.
 • Są lekkie – nie narażają konstrukcji obiektu na dodatkowe obciążenia.
 • Łatwo poddają się obróbce – dzięki czemu montaż płyt przebiega szybko i bez większych kłopotów.
 • Są odporne na działanie grzybów, pleśni, gnicie i inne czynniki biologiczne.
 • Styropiany są obojętne dla ludzkiego zdrowia.

Rodzaje styropianów stosowanych w budownictwie

Bez wątpienia, najlepiej znaną odmianą jest styropian biały. Nie oznacza to jednak, że charakteryzuje się najlepszymi parametrami i zawsze będzie trafnym wyborem. Do niedawna był produktem o najkorzystniejszym stosunku jakości do ceny, dlatego też często był wybierany. Obecnie różnice cenowe nie są już tak znaczące, więc przestały mieć decydujące znaczenie. Jakie produkty mamy do wyboru, planując ocieplenie budynku styropianem?

 • Styropian biały.

Rozpoznamy go po oznaczeniu symbolem EPS. Charakteryzuje się izolacyjnością cieplną na poziomie λ = 0,040 W/(m·K), a dostępny jest w formie płyt o grubości od 10 do 200 mm. Jest to najtańsza z dostępnych odmian styropianu, ale nie zawsze najlepsza – uzyskanie określonych parametrów termoizolacji może wymagać zastosowania płyt o grubości wpływającej na estetykę budynku. Biały styropian stosuje się m.in. w ociepleniach ścian, podłóg, stropów, ścian działowych, fundamentów oraz dachów.

 • Styropian grafitowy – szary.

W rzeczywistości może przybierać kolory od jasnego szarego aż po niemal czarny. Dzięki zawartości grafitu w składzie, wykazuje się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, który wynosi od 0,031 do 0,033 W/(m*K). Oznacza to, że pozwala uzyskać lepszą izolację przy zastosowaniu cieńszych płyt, jest jednak nieco droższy od klasycznej, białej odmiany i wymaga więcej wprawy w montażu.

 • Styropian “dalmatyńczyk”.

Charakterystyczny z uwagi na szare kropki, zawdzięczające kolor zawartości grafitu. Jest to produkt o parametrach plasujących go pomiędzy styropianem białym a szarym.

 • XPS – styrodur.

Z racji odmiennego procesu produkcji, formalnie nie należy do grupy styropianów, ale często jest z nimi mylony. XPS to ulepszona wersja styropianów – mniej podatna na wodę, bardziej wytrzymała i o lepszym współczynniku przewodzenia ciepła. Stosuje się go wymiennie ze styropianem, a najczęściej tam, gdzie “zwykły” styropian nie wystarczy – do ocieplania ścian, dachów, fundamentów, piwnic.

Wybór odpowiednich styropianów do ocieplenia budynku nie może się odbyć bez uprzedniej kalkulacji. Celem jest dobranie produktu, który pozwoli uzyskać pożądany wynik izolacji termicznej przy określonej grubości i wytrzymałości na ściskanie. Docelowe miejsce montażu ma tu znaczący wpływ i zazwyczaj ocieplenie całego budynku wymaga zastosowania kilku, różnych produktów.

Hurtownia budowlana 61 877 19 02